«Льодовий у Сєвєродонецьку зруйнували ЗСУ». Для фейку пропагандисти переписали історію

У ефірі російської програми «Вести» вийшов репортаж зі звинуваченням Збройних сил України в обстрілі Льодового палацу в Сєвєродонецьку. Нібито там російські військові роздавали гуманітарку, а українці вдарили «Хаймарсом» и вбили купу цивільних. Викривають фейк дати цих подій дворічної давнини.

У репортажі стверджується, що українські військові знали про присутність у Льодовому палаці великої кількості мирних мешканців, які прийшли за продуктами і водою від російських окупантів. І свідомо завдали удару, використовуючи системи HIMARS, а навідником став місцевий житель, якого тепер спіймали окупанти.

«Це все, що залишилося від Льодового палацу після українського удару ракетами HIMARS. ЗСУ били прицільно, точно знаючи, що всередині сотні цивільних отримують воду і продукти від російських військових. Із землі вогонь коректував місцевий житель. Він дочекався, коли тут опиниться якомога більше його земляків», – йдеться в репортажі.

Як відомо, Льодовий палац у Сєвєродонецьку був знищений 9 червня 2022 року. Ось, наприклад, пост в Telegram-каналі тодішнього очільника Луганської обласної адміністрації Сергія Гайдая, що датований саме 9 червня.

«Льодовий у Сєвєродонецьку зруйнували ЗСУ». Для фейку пропагандисти переписали історію
Льодовий Палац був зруйнований 9 червня 2022 року. Фото: Telegram-канал Сергія Гайдая

«Знищили один з символів Сєвєродонецька. Льодовий палац згорів. 5000 сєвєродончан (саме стільки вміщувала зала) більше не відвідають концерт на кращій сцені міста… Рашисти закидали Льодовий снарядами», – написав тодішній голова обласної адміністрації.

«Льодовий у Сєвєродонецьку зруйнували ЗСУ». Для фейку пропагандисти переписали історію
Такою була візитівка Сєвєродонецька до війни. Фото: Telegram-канал Сергія Гайдая

Найважливіше: у цей час українські війська контролювали місто. Сили Оборони України отримали наказ вийти з міста 24 червня 2022-го — через загрозу оточення та знищення росіянами логістичних шляхів. Наступного дня, 25 червня, місто опинилось у тимчасовій окупації. Оборона Сєвєродонецька тривала 120 днів.

Отже 9 червня, в день, коли був зруйнований Льодовий палац, в ньому аж ніяк не могли знаходитись російські військові, що роздавали гуманітарну допомогу мирним мешканцям міста, як це стверджувалося в репортажі.

Окрім того, Збройні сили України отримали системи HIMARS лише 23 червня 2022 року, тобто через два тижні після знищення Льодового палацу. Це означає, що використати цю зброю під час «українського ракетного удару 9 червня», про який йдеться в пропагандистському сюжеті, ЗСУ не могли фізично.

Російські ЗМІ часто використовують тактику перекладання відповідальності за власні військові злочини на Україну. Це дозволяє не лише виправдовувати свої дії, але й відволікати увагу від своїх агресивних дій та створювати негативний образ українських військових.

Завантажити ще...