«Електростанції гниють на складах». Що із обладнанням від Заходу відбувається в Україні?

«Сто електростанцій Захід передав Україні, а влада їх встановлювати і не збиралася». Кожного дня українці проводять години без електрики. Серед іншої «зради» у соцмережах почесне місце посідає «зумисне зволікання» влади зі встановленням генеруючих станцій, переданих Заходом Україні. Що ж із цими станціями насправді? Чи будемо ми зі світлом, коли їх запустять?

Непогано розійшовся по мережі X допис: «Захід вже передав близько ста електростанцій, які вже півтора року гниють по складах. Ніхто їх встановлювати і не збирався». Далі ми побачили фрази з нього і у Facebook – у форматах і допису, і коментарів.

«Електростанції гниють на складах». Що із обладнанням від Заходу відбувається в Україні?
Допис в мережі X мусить викликати в українців зневіру. Скриншот

Понад 14 тисяч переглядів та більше 400 репостів. Далі цей вираз дослівно почали використовувати навіть в коментарях під графіком відключень світла.

«Електростанції гниють на складах». Що із обладнанням від Заходу відбувається в Україні?
Фраза з допису використовується дослівно навіть в коментарях під графіком відключень світла. Скриншот

Стосовно маніпуляції з «завищеними цінами» у останньому коменті ми навіть не будемо заглиблюватися. Якщо ви також вважаєте, що ціни спекулятивні – вам от за цим посиланням: «9 головних питань про відключення світла. Розповідаємо про енергосистему і тарифи». Просто зауважимо: ввід в експлуатацію додаткових електростанцій ніяк не може впливати на тарифи для населення.

Та це не єдиний пост подібного змісту. Головний меседж: Захід передав електростанції (якісь, без уточнень), і вони десь стоять «гниють», а влада спеціально їх не встановлює (мабуть, аби нажитися якимось чином, – неясно яким). А люди через те сидять без світла.

Намагаємося з’ясувати: про які електростанції ідеться? Є здогадка, що постачання могло іти за рахунок Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Питаємо Google, чи відомо щось про «USAID придбало 100 електростанцій»? І з першого разу – бінго!

«Електростанції гниють на складах». Що із обладнанням від Заходу відбувається в Україні?
За допомогою Google перевіряємо здогадку, про які електростанції може йти мова. Скриншот

Ймовірно, мова в початковому пості йде саме про цю 91 газопоршневу електростанцію із когенераційними установками, які були передані Україні USAID. Принаймні більше згадок про передачу такої великої кількості станцій не знайшлося. (Точніше, є галузеві постачання – наприклад, 102 дизельні електростанції для «Нафтогазу України» так само від USAID, – та навряд малися на увазі вони.)

Про підготовку передачі 91 когенераційної станції повідомив у січні 2024-го сайт USAID «Проєкт енергетичної безпеки» (у адресі сайту наявні літери «ua» – energysecurityua.org, тож це проєкт саме для України).

Передовсім, бачимо, що ідеться аж ніяк не про «півтора року»: процес закупівлі саме тривав у січні 2024 року.

Далі: установки закуповувалися не для держави, а для саме для місцевих громад (та ще двох вишів): «Для стабільного тепло- та енергопостачання в зимовий період, USAID закуповує 91 когенераційну установку для 32 міст України та двох університетів», – ідеться у повідомленні.

Окремо підкреслимо, що станції – когенераційні, тобто розраховані не лише на генерацію електрики, а й на теплопостачання. Тому їх передавали не просто громадам, а місцевим теплопостачальним підприємствам у 22 областях України. Встановлення цих станцій триває зараз у 32 містах (новина від 28 травня 2024 року). От, наприклад, у Житомирі перша вже встановлена станом на 26 червня, другу монтували. А от звіт із Полтави від 18 липня: «Полтаватеплоененерго» працює над встановленням З-х когенераційних установок Jenbacher на базі газопоршневих двигунів.

Зараз, за повідомленням голови Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрія Геруса від 29 травня, USAID закуповує іще 44 таких станції. Вони будуть встановлені у 10 регіонах, а саме:

  • Харківська область – 17 шт.,
  • Київська область – 5 шт.,
  • Житомирська область – 5 шт.,
  • Волинська область – 2 шт.,
  • Львівська область – 5 шт.,
  • Хмельницька область – 5 шт.,
  • Вінницька область – 1 шт.,
  • Дніпропетровська область – 2 шт.,
  • Полтавська область – 1 шт.,
  • Черкаська область – 1 шт.

Важливо розуміти, що це обладнання призначене для забезпечення енергією потреб критичної інфраструктури, таких як котельні, насосні станції водопостачання та водовідведення. Вони не призначені і не здатні заживити цілком міста, включно із жилими масивами.

Сукупна потужність переданих раніше 91 когенераційних станцій – 56,5 мегават, наступні 44 – від 50 кВт до 3,7 МВт. Це небагато, враховуючи втрати України в генерації у 6-8 гігават. Та принаймні дозволить українцям бути з водою і теплом.

Завантажити ще...