Двоповерхові автобуси в ТЦК: як український жарт став частиною роспропаганди

Лондонські автобуси у ТЦК: як український жарт став частиною роспропаганди

Чи може двоповерховий лондонський автобус стати секретною зброєю ТЦК? Російська пропаганда повідомляє, що так Україна намагається підсилити мобілізаційні можливості. Бо такий автобус може вмістити набагато більше військовозобов’язаних. Чи справді Велика Британія передала Україні легендарні Routemaster, розбирався «Фарватер.Схід».

Сенсаційна новина з’явилась днями в одному з російських пропагандистських Telegram-каналів, набравши майже 100 тисяч переглядів. У ній ішлося про передачу з боку Великої Британії легендарних двоповерхових автобусів для посилення мобілізаційних спроможностей ТЦК. На фото старі лондонські автобуси Routemaster пофарбовані в камуфляж і мають номерні знаки ТЦК 01, ТЦК 02 і так далі.

Зображення подане у вигляді нібито скриншоту новини одного з головних пропагандистських медіа РФ – ТАСС. Крім фрагменту лого, у фірмовому стилі витриманий і заголовок. Серед 82 коментарів до повідомлення лише два були з твердженням, що це фейк, іще чотири містять питання – чи це не жарт?

Двоповерхові автобуси в ТЦК: як український жарт став частиною роспропаганди
Пропагандисти послалися на агентство ТАСС для «більшої достовірності». Скриншот

Ми спробували знайти цю новину на сайті ТАСС. Зрозуміло, що її не знайшлося. Перед зверненням до посольства Об’єднаного Королівства ми спробували знайти джерело зображення цих двоповерхових автобусів у маскувальному пікселі. А коли знайшли, необхідність турбувати дипломатів відпала сама собою.

Першоджерело і самого фото, і тексту цієї новини, як виявилося, – українська сторінка Smak_media у мережі «X». Саме там 13 листопада уперше з’явилася «сенсація», яку зараз поширюють російські пропагандисти.

Двоповерхові автобуси в ТЦК: як український жарт став частиною роспропаганди
Оригінал «новини» про передачу Україні двоповерхових автобусів. Джерело – сторінка Smak_media у соціальній мережі Х. Скриншот

Та є нюанс. Річ у тім, що на сторінці Smak_media вказано, що це – «Твітер-представництво НАЙЧЕСНІШОЇ редакції сатиричних новин» (збережено правопис оригіналу). Тобто в описі сторінки джерела інформації було прямо вказано, що їхній контент – це саркастичні та гумористичні матеріали. А на сайті ще відвертіше: «Найчесніша редакція вигаданих новин». Та коли це зупиняло пропагандистів?

Двоповерхові автобуси в ТЦК: як український жарт став частиною роспропаганди
Попередження про те, що контент на сторінці є сатиричним. Джерело – сторінка Smak_media у соціальній мережі Х. Скриншот

Далі «сенсація» покрокувала соціальними мережами. Одні користувачі використовували її як жарт, інші перепощували її як «справжню новину» без натяку на гумор чи іронію. Можна помітити, що водяний знак оригінального каналу Smak-media намагалися «розмити» на всіх фото.

Вже сам текст «новини» мав би викликати підозри у будь-кого, хто знайомий із контекстом. Камуфляжні автобуси, які стають на облік у ТЦК, і «бусіфікація», яка тепер виходить на інший рівень, тобто «на другий поверх», виглядають як очевидний сарказм.

Тим більше, що ці 15 Routemaster буцімто направлені саме до Одеського ТЦК, який неодноразово потрапляв у центр скандалів. Екс-начальника цього ТЦК, нагадаємо, підозрюють у незаконному збагаченні на ₴188 млн, на які його родина придбала віллу в Іспанії під час війни. А напередодні публікації саме Одеський ТЦК оголошував у розшук волонтера Сергія Стерненка.

Якщо же уважно подивитися на додане фото, де старі лондонські автобуси пофарбовані у цифровий камуфляж, то на ньому очевидна обробка у графічному редакторі.

По реакціях читачів пропагандистського каналу, який оприлюднив фейкову новину, видно, на яку реакцію розраховували. Більшість насміхається над українцями, частина – над нікчемністю міжнародної допомоги Україні. Ще дехто з росіян співчуває українцям, які не бажають воювати, а їх змушують, і тепер набиватимуть ними аж двоповерхові автобуси. В цілому все це мусить створити карикатурний образ України як держави.

Нагадаємо, нещодавно ми розповідали, як російська пропаганда перетворила мобільні котельні, передані компанією Coca-Cola на «мобільні морги».

А перед цим розбирали фейк про зростання ціни біткойна через нібито виведення у крипту українськими чиновниками украдених коштів та склали Топ-3 фейків про «мовний терор» в Україні.

Завантажити ще...