У створенні «брудної бомби» Україну вчергове почала звинувачувати російська пропаганда. Що це за зброя, звідки взялися звинувачення і чому вони з’явилися саме зараз, розбирався «Фарватер.Схід».

Антон Піщимуха, «ФС»

В середині травня російські та білоруські медіа «дістали з шафи» українського екснардепа-зрадника Андрія Деркача. Це колишній народний депутат України від Партії регіонів, пізніше входив до депутатської групи «Воля народу», з 2019 року позафракційний депутат. За даними СБУ, завербований у 2016 році нардеп керував агентурною мережею ГРУ в Україні.

Інтерв’ю з Андрієм Деркачем вийшло 14 травня на Youtube-каналі білоруського телеграфного агентства БелТА. Звідти цитати розлетілися по російських пропагандистських виданнях – від ТАСС та «Ленти.ру» до «Політнавігатора» та дрібних місцевих медіа. Процитуємо зрадника і ми.

«Підприємство «Радон» – це шість підприємство на території України. Концерн, який працює з радіоактивними відходами, – монополіст. Зокрема, і високоактивні відходи. (…) І в нас на сьогодні на перевірці інформація по роботах спецслужб України зі створення «брудної бомби». Тобто ядерний шантаж для керівництва України – це норма. Вони це робили і перед початком СВО, і в період СВО», – повідомив Андрій Деркач.

«Брудна бомба», або радіологічна зброя, – це заряд звичайної, неядерної вибухівки в контейнері з радіоактивною речовиною. Така зброя не має руйнівної сили ядерної, але вибух розпорошує радіоактивні ізотопи на великій площі, що призводить до зараження значної території. Вона не вбиває одномоментно велику кількість ворожої живої сили, не нищить військову техніку та укріплення. Натомість така зброя після застосування робить території непридатними для життя і використання. Іншими словами, вона геть позбавлена військового сенсу.

Недарма Деркач говорить про «брудну бомбу» саме як про інструмент нібито «ядерного шантажу» з боку України. Тут зауважимо, що він навіть не стверджує, що така бомба є в України або хоча би розробляється. У стилі пропагандистів він каже, що а) «у нас» (навіть без уточнень, у кого саме) є інформація про розробку, б) вона зараз перевіряється (цікаво, яким чином) – тобто вона не достовірна, в) не повідомляється навіть, на якому етапі ці уявні роботи. Конкретики – жодної, крім того, що концерн «Радон» займається утилізацією ядерних відходів.

РФ не уперше намагається звинуватити Україну в розробці такої зброї. Найгучнішою такою спробою були заяви російського міністра оборони восени 2022 року, ніби Україна збирається застосувати «брудну бомбу» і звинуватити в цьому Росію. Жодних наслідків ці заяви не мали, крім того, що Україна запросила на свої секретні об’єкти експертів МАГАТЕ, і ті не знайшли жодних ознак роботи над радіологічною зброєю.

Ще тоді ізраїльський військовий експерт Ігаль Левін пояснював на Deutsche Welle, і це пояснення залишається актуальним і сьогодні:

«Росія спеціально розганяє цей інформаційний галас – не в останню чергу, для того, щоб викликати переляк і розпач у західних союзників України. На такі гучні «вкиди», якими б абсурдними вони не були, має реагувати не лише українська влада, а й увесь інший світ».

Якщо ж зосередитися на словах Деркача про «ядерний шантаж під час СВО», то ми побачимо що саме РФ окупувала у 2022 Чорнобильську АЕС та працюючу Запорізьку АЕС. Чорнобильську зону вдалося звільнити від окупантів, а от Запорізька АЕС так і лишається під контролем росіян. Руйнування у випадку бойових дій за звільнення ЗАЕС призвело би до катастрофічних наслідків не лише для України. Чи не є це ядерним шантажем з боку самої РФ?

Тепер же висловлювання Деркача про «брудну бомбу» розтиражовані на тлі підготовки й проведення росіянами навчань нестратегічних ядерних сил. Навчання планувалося проводити, зокрема, і на території Білорусі. Міністерство оборони РФ офіційно повідомило про старт першого етапу навчання з метою підвищення готовності нестратегічних ядерних сил, на якому відпрацьовується задіяння комплексів «Іскандер» і «Кинджал».

Завантажити ще...